bip.gov.pl
RSS
A A A K
To jest wersja archiwalna z dnia 14.06.2018, zobacz aktualną wersję tej strony.
Zmiany wprowadzono z powodu: Zmiana Koncepcji BIP

Charakterystyka DPS Pyrzyce

Miasto i gmina Pyrzyce położone są w południowo-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego 46 km od Szczecina, 30 km od Stargardu Szczecińskiego. nad niewielkim strumykiem Sieciną, zwanym również Kanałem lub Rowem Młyńskim. Historia miasta Pyrzyc sięga VIII wieku. Dla krajobrazu charakterystyczne są wzniesienia morenowe, z których roztaczają się rozległe widoki. Pyrzyce to miasto o bogatej przeszłości historycznej. O historii miasta świadczą pozostałości kultury trwałej w postaci zabytków oraz od 1980 roku organizowanej imprezy zwanej „Pyrzyckie Spotkania z Folklorem”,która od spotkań regionalnych z biegiem lat urosła do rangi festiwalu międzynarodowego.
Dom Pomocy Społecznej w Pyrzycach dla osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych, mieści się w Pyrzycach przy ulicy Niepodległości 4; tel. /091/ 5700-133.
Dom stacjonarny z liczbą miejsc 40, obecnie funkcjonuje na zasadzie Regulaminu Organizacyjnego z 2008 r., zatwierdzonego przez Zarząd Powiatu Pyrzyckiego.
Budynek wolnostojący, trzykondygnacyjny podpiwniczony z poddaszem częściowo użytkowym o powierzchni użytkowej 1.186,89 m2.
W roku 1976 został adaptowany po sądzie powiatowym, stanowi własność powiatu pyrzyckiego.
Teren wokół budynku zajmuje 10 arów, przystosowany został do potrzeb i odpoczynku mieszkańców (ścieżki spacerowe, ławki, altanka, drzewa owocowe i ozdobne otoczone żywopłotem).
Dom posiada system przyzywowo-alarmowy i alarmowo-przeciwpożarowy w każdym pokoju, łazienkach i toaletach.
Na parterze znajduje się jadalnia (54,30 m2) z dużym wejściem, wygodnym dla ludzi niepełnosprawnych, gabinet zabiegowo-pielęgniarski (12,19 m2) wyposażony w podstawowy sprzęt do udzielania pierwszej pomocy oraz przeprowadzania podstawowych badań lekarskich, biuro pracownika socjalnego, biuro Kierownika Zespołu, depozyt, portiernia, wydawalnia posiłków, zmywalnia oraz sanitariaty.
Na pierwszym piętrze znajduje się 10 pokoi mieszkańców, kuchenka podręczną, łazienka, sanitariaty oraz gabinet rehabilitacji ruchowej (20,97 m2), wyposażony w rower rehabilitacyjny, bieżnie, materace, ugul oraz inny drobny sprzęt (piłki, klocki, masażer duży i mały, drążki drabinki).
Drugie piętro zajmuje 11 pokoi, łazienka, sanitariaty oraz kuchenka podręczna.
Pokoje mieszkalne, usytuowane na dwóch kondygnacjach są wieloosobowe (przeciętnie 2 osobowe). Wyposażone w tapczany szafy ubraniowe, stały, krzesła lub fotele, komody.
Poddasze zajmuje szwalnia (26,30 m2), magazyn bielizny(27,94 m2), dwa pokoje gościnne, toaleta oraz łazienka.
Pralnia, suszarnia oraz magazyn gospodarczy znajdują się w piwnicy budynku.
Dom w Pyrzycach nie posiada własnej kuchni, wszystkie posiłki dowożone są z pobliskiej filii w Żabowie.
Mieszkańcy ponadto mają możliwość przygotowywania dodatkowych posiłków w kuchenkach podręcznych, wyposażonych w odpowiedni sprzęt (meble kuchenne, kuchnie elektryczne, czajniki bezprzewodowe). Oprócz podstawowych posiłków dom zapewnia całodobowy dostęp do napoi i podstawowych produktów
żywnościowych. Osobom leżącym i mniej sprawnym ruchowo posiłki donoszone są do pokoi. Mieszkańcy niepełnosprawni mają zabezpieczone stoliki przyłóżkowe do spożywania posiłków. O miejscu spożywania posiłków mieszkaniec decyduje sam (jadalnia lub pokój).Opublikował: Justyna Rewerska-Głodowska
Publikacja dnia: 14.06.2018
Podpisał: Justyna Rewerska-Głodowska
Dokument z dnia: 14.06.2018
Dokument oglądany razy: 2 788